Cviklové rizoto s grilovaným zubáčom v pistáciovej kruste
Recept od Rusinu a Sedláka. Sýty vďaka rizotu, delikátny vďaka rybe a pokiaľ ho naservírujete podľa nášho návodu, bude aj vyzerať, ako z luxusnej reštaurácie.
Porcie Čas prípravy
4osoby 10minút
Dĺžka varenia
20minút
Porcie Čas prípravy
4osoby 10minút
Dĺžka varenia
20minút
Ingrediencie
Postup prípravy
  1. Umytú a očistenú cviklu položte na alobal, pokvapkajte olejom, posoľte, pridajte rozmarín a zabaľte. Vložte do trúby, vyhriatej na 180 stupňov Celzia a pečte hodinu.
  2. Polovicu na hrubo nakrájajte, vložte do mixéra, pridajte, lyžičku medu, balsamica, 1dcl vývaru a rozmixujte na pyré. Druhú nakrájajte na malé kocky.
  3. Do kastrólu pridajte polievkovú lyžicu masla a roztopte ju na strednom ohni. Pridajte na drobno nakrájanú cibuľu, zamiešajte a pridajte pretlačený cesnak. Následne pridajte ryžu.
  4. Zvýšte plameň na maximum, podlejte vínom a miešajte. Za stáleho miešania prilievajte nesolený vývar. Zaberie to približne 12-15 minút, pokým ryža bude uvarená „al-dente“. Do rizota teraz pridajte cviklové pyré aj kocky, 2 lyžice masla a nastrúhaný parmezán. Zamiešajte, dochuťte soľou a korením.
  5. Stiahnite z ohňa a prikryte na 5 minút pokrievkou.
  6. Filety zubáča nakrájajte, očistite, zľahka osoľte a nechajte 5 minút pri izbovej teplote na tanieri. Veľmi opatrne potom rybu osušte papierovou utierkou a okoreňte.
  7. Na panvičke rozpustite 2 väčšie lyžice masla. Keď sa maslo začne pražiť, pridajte rybu kožou dole, opečte z každej strany. Približne po minúte, prilejte trochu bieleho vína, stiahnite oheň na minimum a panvicu prikryte. Duste 2 minúty.
  8. V mixéri rozmixujte pistácie na „štrk“, vysypte ich na alobal a hotové filety v nich veľmi opatrne vyvaľkajte.
  9. Servírujte rizoto, na vrch natrhajte kúsky Mozzarella Bufalo, položte filet zubáča a ozdobte čerstvými bylinkami.
Poznámky k receptu

Nakloňte panvicu a stekajúcim maslom za pomoci polievkovej lyžice oblievajte filety z hora. Táto technika sa nazýva Basting a vďaka nej opečiete rybu z každej strany, bez toho, aby ste krehké mäso poškodili obracaním.

Rizoto talianskeho typu (krémové) vždy po uvarení prikryte na 5 minút pokrievkou. Hovorí sa, že nikto nevie, čo sa počas tohto času deje, no rizoto po ňom chutí lepšie. Štruktúra jedla sa chladnutím upokojí a chute sa lepšie prepoja.