Panenka, vínová omáčka a pyré s cviklou
Recept na panenku, cviklové pyré a vínovú redakciu.
Porcie Čas prípravy
4osoby 10minút
Dĺžka varenia
15minút
Porcie Čas prípravy
4osoby 10minút
Dĺžka varenia
15minút
Ingrediencie
Postup prípravy
  1. Panenku odblaňte a očistite. Osoľte, okoreňte a nechajte 5 minút pri izbovej teplote. Rúru vyhrejte na 180°C. Na panvici s kovovou rúčkou rozohrejte 2pl slnečnicového oleja, panenku utrite papierovou utierkou do sucha a sprudka ju opečte z každej strany. Do panvice pridajte vetvičiku rozmarínu, 3 roztlačené strúčiky cesnaku a vložte do rúry dopiecť na 7 – 8 minút. Po upečení nechajte minimálne 5 minút odpočinúť a krájajte na medajlónky.
  2. Cviklu ošúpte (použite rukavice, aby vám ostali čisté ruky), nakrájajte na menšie kocky a uvarte v minime, mierne osolenej vody do mäkka. Vložte do mixéra a rozmixujte na pyré. Zemiaky očistite, nakrájajte na kocky a uvarte v poriadne osolenej vode. Sceďte, nechajte odpariť a pretlačte cez jemné sito. Zmiešajte zemiaky, cviklové pyré a 150ml olivového oleja na jemné pyré, dochuťte soľou a korením.
  3. Do panvice po mäsa vlejte víno, odvarte alkohol a zredukujte obsah o 1/2. Preceďte cez sito a dochuťte soľou a korením.
  4. Na plytký tanier servírujte pyré, uložte kusy mäsa, polejte omáčkou a ozdobte čerstvými bylinkami.
Poznámky k receptu

Pokiaľ chcete omáčku hustejšiu, ako je na obrázku, pokračujte v redukovaní (odváraní) až kým dosiahnete požadovanú hustotu. Myslite však na to, že keď omáčka vychladne, prirodzene zhustne.