0
Hlasov: 0
Hodnotenie: 0
Vy:

Sviečkovica Rossini

Delikátny recept od Rusinu a Sedláka z hovädzej sviečkovice a pečienky foie gras. Určite poteší najmä náročnejších milovníkov mäsových pokrmov.

Sviečkovica Rossini
0
Hlasov: 0
Hodnotenie: 0
Vy:
Stredná
Zložitosť receptu
10 minút
Čas prípravy
20 minút
Dĺžka varenia

TV relácia

211 receptov
Pridať do nákupného zoznamu
Recept sa nachádza v nákupnom zozname
Pridať do plánovača:
Recept bol pridaný do plánovača
Ingrediencie pre 4 osoby
Ingrediencie pre 4 osoby

Postup prípravy receptu

1. krok

Pripravte si mäso. Očistite ho od blán, usušte, nakrájajte z neho 4 rovnomerné steaky, natrite olejom, osoľte, okoreňte a aspoň 20 minút ho nechajte na tanieri pri izbovej teplote. Dajte zohriať trúbu na 180 stupňov Celzia.

2. krok

Foie Gras očistite (vyberte stredovú žilu) a narežte na plátky hrubé približne 2cm. Na rozohriatu panvicu pridajte lyžicu masla a plátky opečte do hneda z oboch strán, následne osoľte a okoreňte.

3. krok

Šampiňóny Portobello očistite, potrite maslom, okoreňte a dajte piecť do trúby. Bude im stačiť 5 – 8min.

4. krok

Uvarené, vychladnuté zemiaky zbavené šupiek a nečistôt nastrúhajte na najjemnejšom strúhadle, alebo pretlačte cez jemné sitko. Pridajte k nim žĺtka, na hrubo nasekané oregano, osoľte a vypracujte cesto. Panvicu vyloženú papierom na pečenie rozpáľte a zo zemiakovej zmesi tvarujte placky, ktoré na nej obojstranne opečiete na do zlatova.

5. krok

V menšom kastróle nechajte zovrieť osolenú vodu a do inej nádoby pripravte ľadový kúpeľ zo studenej vody a kociek ľadu. Z kelových listov vykrojte kruhy, ktoré budete približne 45-60 sekúnd blanšírovať vo vriacej vode. Potom ich rýchlo schlaďte vo vodnom kúpeli, osušte a pred podávaním mierne prehrejte na panvici s rozpusteným maslom.

6. krok

Na rozpálenej panvici opečte hovädzie steaky 2 minúty z každej strany, prihoďte k nim lyžicu masla a vložte do trúby. Tú po 2 minútach vypnite, avšak steaky v nej nechajte ešte ďalších 3 – 5min „dôjsť“.

7. krok

V panvičke po steakoch ostal skvelý mäsový výpek. Pridajte doň ďalšiu lyžicu masla a na jemno nasekanú šalotku. Podlejte vínom a redukujte pokým sa neodparí alkohol. To zistíte ľahko – čuchom. Následne dochuťte soľou a korením, zjemnite kockou studeného masla, avšak dajte pozor! Aby sa v omáčke nezrazilo, nesmie už byť nad priamym zdrojom tepla a musí sa v omáčke rýchlo rozmiešať.

8. krok

Na 1/3 taniera servírujte kelový list, vedľa zemiakovú placku s foie gras a do priestoru medzi nimi steak. Polejte omáčkou a ozdobte bylinkami.

Náš tip

1. Blanšírovanie je technika, pri ktorej surovinu obaríme vo vriacej vode na krátky, kontrolovaný čas (ten závisí od požadovaných výsledkov) a následne schladíme v ľadovom kúpeli, čím okamžite zastavíme ďalší proces varenia. Zelenina si takto udrží krásnu sviežu farbu, chrumkavosť aj väčšinu vitamínov, no zároveň nie je surová.

2. Omáčky na maslovej báze sú skvelé, no aby sa vám podarili každý krát dokonale, naučte sa ich tajomstvo. Tu sú zásady: 1. Stiahnite panvicu s výpekom z priameho zdroja tepla. 2. Pridávajte kocky studeného masla po menších kúskoch, nie naraz. 3. Opatrne, ale rýchlo, krúžte celou panvicou, aby sa tuk z masla a voda vo výpeku spojili do emulzie. Kombinácia tepla a pohybu zaručí zamatovo jemnú omáčku plnej chuti vždy, keď sa pre jej prípravu rozhodnete.

3. Huby nikdy nečistite vo vode! Nasali by ju ako špongia. Používajte malý nožík a odstráňte len nepekné kúsky, či časti lístia, prípadne hliny.

4. Šampiňóny Portobello sú veľké huby vhodné aj na letnú grilovačku. Často sa používajú vo vegánskej kuchyni, ako náhrada steakov, či burgrov a podobne. Stačí ich očistiť a upražiť na panvičke na troche tuku. Keď ich ku koncu zastrieknete vývarom, nasajú ho do seba a budú ešte chutnejšie a šťavnatejšie.

Pozrite si celý recept v epizóde Mojej mamy:

Komentáre