Sviečkovica Rossini
Delikátny recept od Rusinu a Sedláka z hovädzej sviečkovice a pečienky foie gras. Určite poteší najmä náročnejších milovníkov mäsových pokrmov.

- 400 g foie gras
Foie gras1 recept
- 800 g hovädzia sviečkovica
Hovädzia sviečkovica8 receptov
- 150 g maslo
Maslo161 receptov
- čierne korenie
čierne korenie142 receptov
- soľ
Soľ261 receptov
- 4 ks portobello šampiňóny
Portobello šampiňóny3 recepty
- 3 dcl víno madeira
Víno madeira1 recept
- 1 ks šalotka
šalotka30 receptov
- 1 strúčik cesnak
Cesnak128 receptov
- 300 g zemiaky
Zemiaky67 receptov
- 2 ks vaječné žĺtka
Vaječné žĺtka2 recepty
- 5 g oregano
Oregano8 receptov
- kel
Kel5 receptov
- olej
Olej84 receptov
Postup prípravy receptu
Pripravte si mäso. Očistite ho od blán, usušte, nakrájajte z neho 4 rovnomerné steaky, natrite olejom, osoľte, okoreňte a aspoň 20 minút ho nechajte na tanieri pri izbovej teplote. Dajte zohriať trúbu na 180 stupňov Celzia.
Foie Gras očistite (vyberte stredovú žilu) a narežte na plátky hrubé približne 2cm. Na rozohriatu panvicu pridajte lyžicu masla a plátky opečte do hneda z oboch strán, následne osoľte a okoreňte.
Šampiňóny Portobello očistite, potrite maslom, okoreňte a dajte piecť do trúby. Bude im stačiť 5 – 8min.
Uvarené, vychladnuté zemiaky zbavené šupiek a nečistôt nastrúhajte na najjemnejšom strúhadle, alebo pretlačte cez jemné sitko. Pridajte k nim žĺtka, na hrubo nasekané oregano, osoľte a vypracujte cesto. Panvicu vyloženú papierom na pečenie rozpáľte a zo zemiakovej zmesi tvarujte placky, ktoré na nej obojstranne opečiete na do zlatova.
V menšom kastróle nechajte zovrieť osolenú vodu a do inej nádoby pripravte ľadový kúpeľ zo studenej vody a kociek ľadu. Z kelových listov vykrojte kruhy, ktoré budete približne 45-60 sekúnd blanšírovať vo vriacej vode. Potom ich rýchlo schlaďte vo vodnom kúpeli, osušte a pred podávaním mierne prehrejte na panvici s rozpusteným maslom.
Na rozpálenej panvici opečte hovädzie steaky 2 minúty z každej strany, prihoďte k nim lyžicu masla a vložte do trúby. Tú po 2 minútach vypnite, avšak steaky v nej nechajte ešte ďalších 3 – 5min „dôjsť“.
V panvičke po steakoch ostal skvelý mäsový výpek. Pridajte doň ďalšiu lyžicu masla a na jemno nasekanú šalotku. Podlejte vínom a redukujte pokým sa neodparí alkohol. To zistíte ľahko – čuchom. Následne dochuťte soľou a korením, zjemnite kockou studeného masla, avšak dajte pozor! Aby sa v omáčke nezrazilo, nesmie už byť nad priamym zdrojom tepla a musí sa v omáčke rýchlo rozmiešať.
Na 1/3 taniera servírujte kelový list, vedľa zemiakovú placku s foie gras a do priestoru medzi nimi steak. Polejte omáčkou a ozdobte bylinkami.
Náš tip
1. Blanšírovanie je technika, pri ktorej surovinu obaríme vo vriacej vode na krátky, kontrolovaný čas (ten závisí od požadovaných výsledkov) a následne schladíme v ľadovom kúpeli, čím okamžite zastavíme ďalší proces varenia. Zelenina si takto udrží krásnu sviežu farbu, chrumkavosť aj väčšinu vitamínov, no zároveň nie je surová.
2. Omáčky na maslovej báze sú skvelé, no aby sa vám podarili každý krát dokonale, naučte sa ich tajomstvo. Tu sú zásady: 1. Stiahnite panvicu s výpekom z priameho zdroja tepla. 2. Pridávajte kocky studeného masla po menších kúskoch, nie naraz. 3. Opatrne, ale rýchlo, krúžte celou panvicou, aby sa tuk z masla a voda vo výpeku spojili do emulzie. Kombinácia tepla a pohybu zaručí zamatovo jemnú omáčku plnej chuti vždy, keď sa pre jej prípravu rozhodnete.
3. Huby nikdy nečistite vo vode! Nasali by ju ako špongia. Používajte malý nožík a odstráňte len nepekné kúsky, či časti lístia, prípadne hliny.
4. Šampiňóny Portobello sú veľké huby vhodné aj na letnú grilovačku. Často sa používajú vo vegánskej kuchyni, ako náhrada steakov, či burgrov a podobne. Stačí ich očistiť a upražiť na panvičke na troche tuku. Keď ich ku koncu zastrieknete vývarom, nasajú ho do seba a budú ešte chutnejšie a šťavnatejšie.